Infekcje narządów rodnych stanowią nie tylko niekomfortowy, ale i istotny problem zdrowotny, który nie może być ignorowany. Oprócz obniżenia przyjemności z aktywności seksualnej, niosą ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Rozpoznanie infekcji intymnych – kiedy mogę być chora?
Ważne jest zrozumienie, jakie symptomy mogą sygnalizować problemy związane z narządami intymnymi. Objawy infekcji intymnych mogą różnić się w zależności o rodzaju infekcji jednak istnieje kilka powszechnych objawów, które mogą wskazywać na problem.
Najczęstszymi objawami są: świąd, pieczenie, zmiany wydzielinie pochodzącej z pochwy, bolesne oddawanie moczu, ból w okolicy genitaliów, zaczerwienienie i obrzęk, ból podczas stosunku płciowego, nietypowy zapach, wysypka oraz ogólne złe samopoczucie, zmęczenie i gorączka.
Zachęcamy do przeczytania artykułu o przyczynach infekcji intymnych>>
Sposoby na wyleczenie infekcji intymnych
Terapia zależy od rodzaju infekcji, gdyż infekcje intymne manifestują się w różnych postaciach. Najczęściej spotykane są:
- infekcje bakteryjne, znane jako waginoza bakteryjna,
- infekcje grzybicze, zwane popularnie kandydozą lub grzybica pochwy,
- infekcje mieszane obejmujące zarówno składniki bateryjne, jak i grzybicze.
Stosowanie odpowiednich leków na infekcje intymne
Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy przeprowadza się za pomocą substancji działających na bakterie. W przypadku wykonania posiewu z antybiogramem leczenie dobiera się na jego podstawie. W przypadku jego braku, postępowaniem z wyboru zalecanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników jest stosowanie antyseptyków.
Leczenie infekcji grzybiczej zazwyczaj obejmuje zastosowanie środków antyseptycznych i leków przeciwgrzybiczych.
Najnowsze Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zalecają, aby środki antyseptyczne stosowane miejscowo, stanowiły pierwszy wybór w leczeniu infekcji pochwy. Warto pamiętać, że duży odsetek tych infekcji to infekcje mieszane, zawierające różne drobnoustroje, gdzie jeden lek np. o działaniu tylko przeciwbakteryjnym czy przeciwgrzybiczym może być nieskuteczny.
Nowoczesne środki antyseptyczne w globulkach dopochwowych stanowią alternatywę dla leczenia antybiotykami.
Takim preparatem jest na przykład od niedawna dostępny bez recepty lek zawierający jodowany powidon pod nazwą Betadine® VAG.
Zauważono, że tradycyjne metody leczenia, takie jak stosowanie antybiotyków i chemioterapeutyków, na przykład klindamycyny i metronidazolu, stają się coraz mniej skuteczne z powodu wzrastającej odporności na leki. Odkryto, że niska skuteczność antybiotyków w zapobieganiu nawrotom wynika z ich ograniczonej zdolności do całkowitego usunięcia bakterii związanych z biofilmem w pochwie. Ten biofilm jest jedynie tymczasowo tłumiony przez leczenie, a po jego zakończeniu szybko odzyskuje swoją aktywność. Ponadto, w przypadku bakteryjnego nieswoistego zapalenia pochwy, leczenie antybiotykami może być ograniczone stanem ogólnym pacjentki, a także może prowadzić do wystąpienia niepożądanych działań związanych z ogólnoustrojowym podawaniem tych leków.
Utrzymanie odpowiedniej higieny
W przypadku infekcji narządów płciowych, adekwatne postępowanie oraz skuteczne leczenie stanowią kluczowy element. Bardzo ważnym elementem postępowania terapeutycznego jest zapobieganie nawrotom infekcji w tym celu zaleca się przestrzeganie właściwych praktyk higienicznych, w tym stosowanie żeli do higieny intymnej o działaniu przywracającym i regulującym pH, ograniczenie stosowania wkładek higienicznych do minimum, noszenie bielizny wykonanej z naturalnych przewiewnych materiałów.
W przebiegu infekcji następuje spadek ilości pałeczek kwasu mlekowego a to prowadzi do powstania stanu zapalnego pochwy podwyższenia pH oraz wystąpienia nieprzyjemnych objawów.
Dbaj o siebie i nie zwlekaj z działaniem! Sprawdź, jak poradzić sobie z nawracającymi infekcjami intymnymi >>
Betadine VAG – lek na infekcje intymne
Warto wiedzieć, że badania wskazują na skuteczność jodowanego powidonu zawartego w globulkach Betadine VAG w leczeniu różnych rodzajów infekcji intymnych oraz brak konieczności stosowania probiotyków, gdyż po zakończeniu leczenia wzrasta ilość pałeczek kwasu mlekowego. Globulki Betadine VAG mają niskie (czyli kwaśne) pH, które jest w zakresie pH naturalnej flory pochwy. To odtworzenie kwaśnego środowiska w pochwie będzie sprzyjać rozwojowi acidofilnych Lactobacilli (czyli kwasolubnych pałeczek kwasu mlekowego), jednocześnie hamując chorobotwórcze patogeny, które rozwijają się przy wyższym pH (między 4,7 a 6,0). Naturalna rekolonizacja występującymi w pochwie pałeczkami kwasu mlekowego następuje już po 15 dniach od rozpoczęcia leczenia powidonem jodu w globulkach dopochwowych.
Ważnym jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku nasilenia się objawów, takich jak gorączka, nieprzyjemny zapach, czy również w przypadku braku poprawy po kilku dniach stosowania antyseptyków.
Dr n. med. Monika Stołyhwo-Gofron
M. Zimmer et al., Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników odnośnie zastosowania antyseptyków w przypadkach nieswoistych stanów zapalnych pochwy; Grupa Robocza PTGiP; Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 2, strony 90–97
M. Wielgoś et al.; Zakażenia pochwy; Wydawca: VM Media sp. z o.o., Gdańsk 2013
Charakterystyka Produktu Leczniczego Betadine VAG.
G. Wewalka, „Efficacy of Povidone-Iodine Vaginal Suppositories in the Treatment of Bacterial Vaginosis” opublikowanego w Dermatology 2002;204 (suppl 1):79–85