Jak zwalczyć infekcję intymną?

Infekcje narządów rodnych stanowią nie tylko niekomfortowy, ale i istotny problem zdrowotny, który nie może być ignorowany. Oprócz obniżenia przyjemności z aktywności seksualnej, niosą ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. 

Rozpoznanie infekcji intymnych – kiedy mogę być chora?

Ważne jest zrozumienie, jakie symptomy mogą sygnalizować problemy związane z narządami intymnymi. Objawy infekcji intymnych mogą różnić się w zależności o rodzaju infekcji jednak istnieje kilka powszechnych objawów, które mogą wskazywać na problem.

 Najczęstszymi objawami są: świąd, pieczenie, zmiany wydzielinie pochodzącej z pochwy, bolesne oddawanie moczu, ból w okolicy genitaliów, zaczerwienienie i obrzęk, ból podczas stosunku płciowego, nietypowy zapach, wysypka oraz ogólne złe samopoczucie, zmęczenie i gorączka.

Zachęcamy do przeczytania artykułu o przyczynach infekcji intymnych>>

Sposoby na wyleczenie infekcji intymnych

Terapia zależy od rodzaju infekcji, gdyż infekcje intymne manifestują się w różnych postaciach. Najczęściej spotykane są:

  • infekcje bakteryjne, znane jako waginoza bakteryjna, 
  • infekcje grzybicze, zwane popularnie kandydozą lub grzybica pochwy,
  • infekcje mieszane obejmujące zarówno składniki bateryjne, jak i grzybicze.

Stosowanie odpowiednich leków na infekcje intymne

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy przeprowadza się za pomocą substancji działających na bakterie.  W przypadku wykonania posiewu z antybiogramem leczenie dobiera się na jego podstawie. W przypadku jego braku, postępowaniem z wyboru zalecanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników jest stosowanie antyseptyków. 

Leczenie infekcji grzybiczej zazwyczaj obejmuje zastosowanie środków antyseptycznych i leków przeciwgrzybiczych.

Najnowsze Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zalecają, aby środki antyseptyczne stosowane miejscowo, stanowiły pierwszy wybór w leczeniu infekcji pochwy. Warto pamiętać, że duży odsetek tych infekcji to infekcje mieszane, zawierające różne drobnoustroje, gdzie jeden lek np. o działaniu tylko przeciwbakteryjnym czy przeciwgrzybiczym może być nieskuteczny. 

Nowoczesne środki antyseptyczne w globulkach dopochwowych stanowią alternatywę dla leczenia antybiotykami.

Młoda kobieta pije kawę siedząc na parapecie w swoim mieszkaniu

Takim preparatem jest na przykład od niedawna dostępny bez recepty lek zawierający jodowany powidon pod nazwą Betadine® VAG.

Zauważono, że tradycyjne metody leczenia, takie jak stosowanie antybiotyków i chemioterapeutyków, na przykład klindamycyny i metronidazolu, stają się coraz mniej skuteczne z powodu wzrastającej odporności na leki. Odkryto, że niska skuteczność antybiotyków w zapobieganiu nawrotom wynika z ich ograniczonej zdolności do całkowitego usunięcia bakterii związanych z biofilmem w pochwie. Ten biofilm jest jedynie tymczasowo tłumiony przez leczenie, a po jego zakończeniu szybko odzyskuje swoją aktywność. Ponadto, w przypadku bakteryjnego nieswoistego zapalenia pochwy, leczenie antybiotykami może być ograniczone stanem ogólnym pacjentki, a także może prowadzić do wystąpienia niepożądanych działań związanych z ogólnoustrojowym podawaniem tych leków.

Utrzymanie odpowiedniej higieny

W przypadku infekcji narządów płciowych, adekwatne postępowanie oraz skuteczne leczenie stanowią kluczowy element. Bardzo ważnym elementem postępowania terapeutycznego jest zapobieganie nawrotom infekcji w tym celu zaleca się przestrzeganie właściwych praktyk higienicznych, w tym stosowanie żeli do higieny intymnej o działaniu przywracającym i regulującym pH, ograniczenie stosowania wkładek higienicznych do minimum, noszenie bielizny wykonanej z naturalnych przewiewnych materiałów. 

Dziewczyna cieszy się spacerem przez pola zbóż

W przebiegu infekcji następuje spadek ilości pałeczek kwasu mlekowego a to prowadzi do powstania stanu zapalnego pochwy podwyższenia pH oraz wystąpienia nieprzyjemnych objawów. 

Dbaj o siebie i nie zwlekaj z działaniem! Sprawdź, jak poradzić sobie z nawracającymi infekcjami intymnymi >>

Betadine VAG – lek na infekcje intymne 

Warto wiedzieć, że badania wskazują na skuteczność jodowanego powidonu zawartego w globulkach Betadine VAG w leczeniu różnych rodzajów infekcji intymnych oraz brak konieczności stosowania probiotyków, gdyż po zakończeniu leczenia wzrasta ilość pałeczek kwasu mlekowego. Globulki Betadine VAG mają niskie (czyli kwaśne) pH, które jest w zakresie pH naturalnej flory pochwy. To odtworzenie kwaśnego środowiska w pochwie będzie sprzyjać rozwojowi acidofilnych Lactobacilli (czyli kwasolubnych pałeczek kwasu mlekowego), jednocześnie hamując chorobotwórcze patogeny, które rozwijają się przy wyższym pH (między 4,7 a 6,0). Naturalna rekolonizacja występującymi w pochwie pałeczkami kwasu mlekowego następuje już po 15 dniach od rozpoczęcia leczenia powidonem jodu w globulkach dopochwowych.

Ważnym jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku nasilenia się objawów, takich jak gorączka, nieprzyjemny zapach, czy również w przypadku braku poprawy po kilku dniach stosowania antyseptyków.

Dr n. med. Monika Stołyhwo-Gofron 

M. Zimmer et al., Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników odnośnie zastosowania antyseptyków w przypadkach nieswoistych stanów zapalnych pochwy; Grupa Robocza PTGiP; Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 2, strony 90–97

M. Wielgoś et al.; Zakażenia pochwy; Wydawca: VM Media sp. z o.o., Gdańsk 2013

Charakterystyka Produktu Leczniczego Betadine VAG.

G. Wewalka, „Efficacy of Povidone-Iodine Vaginal Suppositories in the Treatment of Bacterial Vaginosis” opublikowanego w Dermatology 2002;204 (suppl 1):79–85

Bądź nie do zatrzymania

BETADINE® VAG przynosi ulgę już po 1. aplikacji, a pełna kuracja zapobiega nawrotom infekcji intymnych pobierz ulotkę

Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Betadine® VAG; Na podstawie M. Zimmer et al. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników odnośnie zastosowania antyseptyków w przypadku nieswoistych zakażeń pochwy; Grupa Robocza PTGiP; Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5 nr 2, strony 90-97.

Betadine® VAG (Polyvidonum iodinatum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Globulki, każda globulka zawiera 200 mg jodowanego powidonu. Jednolita globulka koloru brązowo-czerwonego o kształcie torpedy, długości około 33 mm i średnicy około 12 mm. Wskazania do stosowania: Leczenie zakażeń pochwy. Podmiot odpowiedzialny: Egis Pharmaceuticals PLC, Keresztúri út 30-38, 1106 Budapeszt, Węgry. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. Komitetu Obrony Robotników 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292. www.egis.pl [06.2023]

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

arrow-circle-right shopping-cart